Struktura organizacyjna
Komórki organizacyjne - Typu A i C - Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczecinie
Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 1
p.o.Kierownik Zespołu Wsparcia Środowiskowego Nr 1: Agnieszka Szych
a.szychz@sds.szczecin.pl
ul. Tartaczna 14
70-893 Szczecin
Tel./fax. 91 46-22-230
Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 1 jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla 40 pełnoletnich osób przewlekle psychicznie chorych, osób wykazujących inne zaburzenia czynności psychicznych oraz osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi, który świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych na poziomie obowiązującego standardu i indywidualnych potrzeb. Ośrodek działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.
W ZWŚ 1 realizowane są różne formy terapii i rehabilitacji, które mają na celu przywrócenie jednostce jak największej w miarę możliwości sprawności psychofizycznej, kształtowanie samodzielności, rozumianej jako zdolności do samoobsługi i wykonywania prostych czynności dnia codziennego. Zajęcia prowadzone są zgodnie z rocznym planem pracy przygotowanym przez poszczególnych pracowników i obejmują terapię: kulinarną,plastyczną,stolarsko-warsztatową,dziewiarsko - krawiecką,informatyczną,rekreacyjno - sportową,biblioterapii,muzykoterapii,choreoterapii.
Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 2
Kierownik Zespołu Wsparcia Środowiskowego Nr 2: Anna Kołtuniewicz
a.koltuniewicz@sds.szczecin.pl
ul. J.U. Niemcewicza 9/U5
70-553 Szczecin
Tel. 91 455-43-20
Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 2 w Szczecinie przy ul. J.U. Niemcewicza 9/u5 zwany dalej ZWŚ 2 jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla 35 pełnoletnich osób przewlekle psychicznie chorych, osób wykazujących inne zaburzenia czynności psychicznych oraz osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi, który świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych na poziomie obowiązującego standardu i indywidualnych potrzeb. Ośrodek działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.
Głównym celem działalności Zespołu Wsparcia Środowiskowego jest świadczenie usług w zakresie kształtowania i podtrzymywania umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia we własnym środowisku społecznym. Cel realizowany jest poprzez zajęcia aktywizujące i uspołeczniające. Zajęcia w ZWŚ 2 odbywają się w formie zajęć indywidualnych i zespołowych. Obejmują: treningi umiejętności, terapię zajęciową, terapię ruchową, poradnictwo psychologiczne, socjalne i socjoterapię, pomoc w załatwieniu spraw osobistych. Integralną częścią zajęć są spacery edukacyjne, wyjazdy integracyjne i wycieczki krajoznawcze. Zajęcia prowadzone są zgodnie z planem rocznym przygotowanym przez poszczególnych pracowników i obejmują terapię prowadzoną w następujących pracowniach i salach: plastycznej , dziewiarsko-krawieckiej,stolarskiej,gospodarstwa domowego,komputerowo-poligraficznej,w sali sportowo-relaksacyjnej,biblioterapii,w sali wielofunkcyjnej,muzykoterapii,socjoterapii,filmoterapii i psychoterapii.
Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 4
Kierownik Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 4: Paweł Lipa
p.lipa@sds.szczecin.pl
al. Boh. Warszawy 27
70-340 Szczecin
tel./fax 91 484 99 30
Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 4 zwany dalej ZWŚ 4 jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla 20 osób pełnoletnich osób przewlekle psychicznie chorych, osób wykazujących inne zaburzenia czynności psychicznych oraz osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi, który świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych na poziomie obowiązującego standardu i indywidualnych potrzeb.
Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 4 czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 15.30.
Głównym celem działalności Zespołu Wsparcia Środowiskowego jest świadczenie usług w zakresie kształtowania i podtrzymywania umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia we własnym środowisku społecznym. Cel realizowany jest poprzez zajęcia aktywizujące i uspołeczniające. Zajęcia w Ośrodku odbywają się w formie zajęć indywidualnych i grupowych. Obejmują: treningi umiejętności, terapię zajęciową, terapię ruchową, poradnictwo psychologiczne, socjalne i socjoterapię, pomoc w załatwieniu spraw osobistych. Integralną częścią zajęć są spacery edukacyjne, wyjazdy integracyjne i wycieczki krajoznawcze. Zajęcia prowadzone są zgodnie z planem rocznym przygotowanym przez poszczególnych pracowników.
Komórka organizacyjna Typu B Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczecinie
Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 3
Kierownik Zespołu Wsparcia Środowiskowego Nr 3: Agnieszka Kuca
a.kuca@sds.szczecin.pl
ul. Pocztowa 31-33
70-360 Szczecin
tel./fax 91 829- 77- 60
Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 3 zwany dalej ZWŚ 3 jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla 25 pełnoletnich osób niepełnosprawnych intelektualnie, oraz osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi, który świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych na poziomie obowiązującego standardu i indywidualnych potrzeb. Placówka przeznaczona jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głęboki,znacznym i umiarkowanym mających poważne trudności w życiu codziennym, ale umiejących samodzielnie zaspakajać podstawowe potrzeby fizjologiczne oraz możliwe jest nawiązanie z nim podstawowego kontaktu werbalnego lub niewerbalnego.Działalność prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:30.
W Zespole Wsparcia Środowiskowego Nr 3 świadczone są usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych na poziomie obowiązującego standardu i indywidualnych potrzeb.
W ZWŚ 3 realizowane są różne formy terapii i rehabilitacji, które mają na celu przywrócenie jednostce jak największej w miarę możliwości sprawności psychofizycznej, kształtowanie samodzielności, rozumianej jako zdolności do samoobsługi i wykonywania prostych czynności dnia codziennego. Zajęcia prowadzone są zgodnie z planem rocznym przygotowanym przez poszczególnych pracowników w następujących pracowniach:gospodarstwa domowego,plastyczno-technicznej,komputerowej,fizjoterapii i relaksacji,biblioterapii,muzykoterapii,choreoterapii.
W Zespole Wsparcia Środowiskowego Nr 3 prowadzone są treningi umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym:trening umiejętności praktycznych,trening nauki higieny i dbałości o wygląd zewnętrzny,trening umiejętności spędzania czasu wolnego,trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów,trening pamięci. Prowadzone są również zajęcia językowo-poznawcze, oraz zajęcia integracyjne.
Decyzje o skierowaniu do Środowiskowego Domu Samopomocy wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania, która z uwagi na chorobę, lub niepełnosprawność kwalifikuje się do korzystania z takiej formy pomocy społecznej. Decyzje o umieszczeniu w Środowiskowym Domu Samopomocy wydaje organ prowadzący, tj. Prezydent Miasta Szczecin, z upoważnienia,którego działa Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.
Mieszkanie Wspomagane prowadzone jest przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczecinie przy ul. J.U. Niemcewicza 9/U5 - zadania własne Gminy
Opiekun Mieszkania Wspomaganego: Ewa Żbikowska
e.zbikowska@sds.szczecin.pl
INFORMACJE POD NR TEL: 667-060-766 (w godzinach 8:00-15:00 od pn. do pt.) tel./fax. 91 46 22 230
Mieszkanie Wspomagane jest przeznaczone dla 6 mężczyzn po kryzysach psychicznych oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, którzy ze względu na trudną sytuację życiową spowodowaną chorobą psychiczną, potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w życiu codziennym.
Celem pobytu w mieszkaniu wpomaganym jest usamodzielnienie życiowe mieszkańców w drodze prowadzenia programów terapeutycznych w zakresie wykonywania czynności dnia codziennego metodą treningów terapeutycznych:
- czystości i higieny osobistej,
- prowadzenia gospodarstwa domowego (zakupy, przygotowanie posiłków, sprzątanie, pranie, prasowanie i inne),
- gospodarowania budżetem,
- nabywania umiejętności społecznych (dbanie o własne sprawy i interesy, ABC dobrego zachowania i współżycia z innymi, nabycia umiejętności samodzielnego rozwiązywania trudności życiowych, emocjonalnych, rodzinnych),
- efektywnego zagospodarowania i spędzania czasu wolnego (uczestnictwo w imprezach kulturalno-rozrywkowych, kino, kawiarnia, restauracja, wyjazdy rekreacyjne i turystyczne, utrzymywanie kontaktów towarzyskich i rodzinnych, rozwijanie własnych zainteresowań i hobby).
Terapia odbywa się zgodnie z Indywidualnym Programem Usamodzielniania Wspierania zawierającym wskazania, które dziedziny życia oraz umiejętności należy wspierać i usprawniać.
Opiekun Mieszkania Wspomaganego "Za Życiem"
Aneta Cząstkiewicz
a.czastkiewicz@sds.szczecin.pl
INFORMACJE POD NR TEL: 577-911-428 (w godzinach 8:00-15:00 od pn. do pt.) tel./fax. 91 46 22 230
Mieszkanie Wspomagane przeznacza się dla 5 pełnoletnich niepełnosprawnych mężczyzn, którzy ze względu na trudną sytuację życiową spowodowaną np. kryzysem psychicznym lub innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w życiu codziennym, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostki całodobowej opieki, w tym posiadających orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności z powodu choroby psychicznej.
Zasady przyjęcia:
Osoby uprawnione do ubiegania się o pobyt w mieszkaniu wspomaganym powinny spełniać niżej wymienione kryteria:
- mają ukończone 18 lat,
- są w podeszłym wieku lub przewlekle chore,
- w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy w środowisku rodzinnym i społecznym,
- leczą się psychiatrycznie,
- posiadają własne źródło dochodu,
- mają szansę na usamodzielnienie (pozyskanie lokalu mieszkalnego umożliwiającego pobyt stały lub okresowy),
- zamieszkują na terenie Gminy Miasto Szczecin.
- złożą wniosek o przyjęcie na pobyt w mieszkaniu chronionym wspieranym;
- dostarczą zaświadczenie lekarskie z rozpoznaniem choroby oraz o braku przeciwwskazań do zamieszkiwania w mieszkaniu chronionym wspieranym,
- posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności z powodu choroby psychicznej.
Skierowaniem do Mieszkania Wspomaganego jest decyzja administracyjna wydana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. W decyzji o przyznaniu prawa pobytu w mieszkaniu chronionym wspieranym określa się w szczególności wysokość odpłatności, jaką ponosi mieszkaniec i sposób jej ponoszenia oraz okres pobytu w mieszkaniu chronionym.
Mieszkanie wspomagane jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspierającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu.
Wsparcie świadczone w mieszkaniu wspomaganym nie stanowi zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób lub rodzin.
Opiekun Mieszkania Wspomaganego
Aneta Cząstkiewicz
a.czastkiewicz@sds.szczecin.pl
INFORMACJE POD NR TEL: 577-911-428 (w godzinach 8:00-15:00 od pn. do pt.) tel./fax. 91 46 22 230
Mieszkanie chronione wspierane przeznacza się dla 6 pełnoletnich, niepełnosprawnych kobiet, które ze względu na trudną sytuację życiową spowodowaną np. kryzysem psychicznym lub innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w życiu codziennym, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostki całodobowej opieki, w tym posiadających orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności z powodu choroby psychicznej. Ponadto Mieszkanie chronione wspierane jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspierającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu.
Do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym uprawnione są w szczególności osoby, które:
- mają ukończone 18 lat,
- w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy w środowisku rodzinnym i społecznym,
- są w podeszłym wieku lub przewlekle chore,
- leczą się psychiatrycznie,
- posiadają własne źródło dochodu,
- mają szansę na usamodzielnienie (pozyskanie lokalu mieszkalnego umożliwiającego pobyt stały lub okresowy),
- zamieszkują na terenie Gminy Miasto Szczecin.
- udostępnił:
- sds
- wytworzono:
- 2017/01/31
- odpowiedzialny/a:
- k pokorska
- wprowadził/a:
- Tomasz Czerniawski
- dnia:
- 2025/03/25 12:36:12
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Tomasz Czerniawski | 2025/03/25 12:36:12 | poprawki zwiększające dostępność cyfrową |
Karolina Pokorska | 2025/01/14 12:02:12 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2025/01/09 09:51:04 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2025/01/08 12:47:50 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/11/21 09:25:30 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/10/28 09:50:20 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/10/28 09:49:19 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/10/28 09:45:21 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/10/28 09:36:49 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/10/28 09:22:49 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/10/28 09:13:42 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/01/10 09:02:59 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/01/10 09:02:02 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/01/09 09:38:39 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2024/01/09 09:25:19 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2023/01/20 13:06:56 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2023/01/20 13:05:30 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2023/01/20 13:03:42 | zmiana danych |
Arnold Woliński | 2023/01/17 10:03:34 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2022/07/28 09:01:31 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2022/07/25 11:36:29 | zmiana danych |
Arnold Woliński | 2022/06/07 14:08:53 | zmiana danych |
Arnold Woliński | 2022/06/07 14:05:59 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2022/04/29 09:38:55 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2022/04/28 13:39:54 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2022/04/28 13:14:22 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2021/07/19 14:21:54 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2021/07/19 10:39:17 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2021/04/20 12:52:49 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2021/04/20 12:34:41 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2021/03/09 10:35:52 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2020/10/08 14:52:45 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2020/02/19 12:23:38 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2019/08/07 11:48:36 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2019/08/07 11:39:56 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2019/08/05 12:50:23 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2019/08/05 12:46:18 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2019/08/05 12:44:31 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2019/08/05 12:42:58 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2019/08/05 12:37:53 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2019/08/05 12:36:26 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2019/08/05 12:35:33 | zmiana danych |
Arnold Woliński | 2019/07/26 14:19:48 | zmiana danych |
Arnold Woliński | 2018/08/06 09:38:00 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2018/03/02 14:11:52 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2017/09/01 09:25:15 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2017/01/31 12:34:21 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2016/04/07 13:53:06 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2015/11/09 13:24:12 | zmiana danych |
Karolina Pokorska | 2015/11/09 13:22:59 | zmiana danych |